Historie České astronomické společnosti

Kvízova cena

 

 
Cena Zdeňka Kvíze byla zřízena Výkonným výborem České astronomické společnosti v roce 1994. Je udělována astronomům za významnou činnost v oborech meziplanetární hmota, proměnné hvězdy, popularizace a výuka astronomie, což byly obory, kterými se zabýval dr. Zdeněk Kvíz (1932 Třebíč - 1993 Sydney). Cena je udělována jednou za dva roky vždy k termínu data narození dr. Zdeňka Kvíze, tj. ke 4. březnu. Poprvé byla udělena v r. 1996.
 
 Držitelé Kvízovy ceny
 rok  držitel  narození / úmrtí  poznámka
1996 Kamil Hornoch   za významnou činnost v oboru meziplanetární hmoty
1998 Jiří Dušek   za popularizaci astronomie
2000 Lenka Šarounová   za významnou činnost v oboru proměnných hvězd
2002 Jakub Koukal   za vynikající výsledky v pozorování meteorů
 
Jak postupovat při návrhu kandidáta na cenu Zdeňka Kvíze:
Jak bylo uvedeno výše a je zakotveno ve Statutu ceny Zdeňka Kvíze, návrhy na udělení ceny podávají podle zaměření kandidáta obvykle výbory sekce meziplanetární hmoty, sekce pro pozorování proměnných hvězd a vedení Hvězdárny v Úpici. Ti svůj návrh do předem určeného termínu (zpravidla do 30.11. roku před udělováním ceny) předají do sekretariátu ČASu (Královská obora 233, 170 21 Praha 7) a kopii zašlou na adresu: RNDr. Eva Marková, CSc., Hvězdárna v Úpici, 542 32 Úpice. Pokud by chtěl návrh na kandidáta podat někdo jiný, lze tak učinit opět prostřednictvím uvedených sekcí nebo Hvězdárny v Úpici podle zaměření kandidáta. Návrh na udělení ceny musí být podán písemně a musí obsahovat zdůvodnění.
 
Statut ceny Zdeňka Kvíze
1. Cena Zdeňka Kvíze je cenou udělovanou Českou astronomickou společností. Cena je udělována za odbornou nebo vědeckou činnost v oborech: studium meziplanetární hmoty, studium proměnných hvězd, popularizace a výuka astronomie. Tyto obory, v nichž je cena udělována, odpovídají zaměření vědecké práce zesnulého Dr. Zdeňka Kvíze.
2. Cena je udělována obvykle v jednom z uvedených tří oborů, a to většinou jednou za dva roky.
3. Při udělení ceny je odměněnému předán diplom a věcný dar. Očekává se, že odměněný přednese přednášku, jež souvisí s problematikou, za kterou mu byla cena udělena.
4. Návrhy na udělení ceny podávají podle zaměření činnosti kandidáta obvykle výbory sekcí nebo vedení Hvězdárny v Úpici. Výběr z návrhů je proveden čtyřčlennou komisí, složenou z předsedů sekce meziplanetární hmoty, sekce pro pozorování proměnných hvězd, ředitele Hvězdárny v Úpici a předsedy České astronomické společnosti, případně jimi pověřených zástupců. Při rozhodování komise musí kandidát získat alespoň tři hlasy. Komise může rozhodnout korespondenčně.
5. Finanční prostředky k úhradě ceny jsou obvykle získány z úroků jistiny této ceny; o výjimkách musí rozhodnout zmíněná komise, a to jednomyslně.Základní částka jistiny získána z pozůstalosti Zdeňka Kvíze, doplňujících příspěvků sekcí a příspěvku Hvězdárny v Úpici. Jistinu nebo částku, určenou na ceny, je možné zvýšit účelově o dary členů České astronomické společnosti nebo jiných dárců, nebo o doplňující příspěvky výborů sekcí. V těchto případech má dárce právo rozhodnout, zda darovanou částku věnuje na zvýšení jistiny nebo částky určené na cenu.
6. Správcem účtu ceny je ředitel Hvězdárny v Úpici. Revizi stavu provádějí zástupci sekcí a revizní komise ČAS.
Statut ceny Zdeňka Kvíze byl schválen výkonným výborem České astronomické společnosti dne 22.6.1994 a opublikován byl v KR+ č.3 v r. 1994 .