Historie hvězdáren

      
Hvězdárna Barona Krause, Pardubice
Již roku 1895 ustavil baro n Kraus na věži pardubického zámku svůj první hvězdářský dalekohled. Roku 1912 založil na svém domě (“ Na staré poště”, později třídě Míru) v Pardubicích první lidovou hvězdárnu v Čechách. Pod odsuvnou střechou se nacházely dalekohledy o průměru 150 a 75 mm. Byl zde instalován také protuberanční spekoskop k odborným slunečním pozorováním, zejména slunečních skvrn a protuberancí. Mimo to byla hvězdárna také volně přístupná veřejnosti v rámci popularizace astronomie.
Po baronově smrti v roce 1930 hvězdárna zanikla, přístroje byly odkázány ČAS v Praze, knihovna byla přemístěna na lidovou hvězdárnu v Hradci Králové a z části do Východočeského muzea v Pardubicích.
Na nové otevření hvězdárny si museli pardubičtí zájemci počkat až do 7. 4. 1992, kdy byla otevřena v Domě dětí a mládeže Delta “Hvězdárna barona Artura Krause”. Ačkoliv byla budova DDM dostavěna již v roce 1988, zůstala šestimetrová kopule pro nedostatek financí prázdná. Situaci ale vyřešili místní amatéři, kteří se rozhodli postavit dalekohled vlastními silami. Výsledkem této iniciativy je dalekohled na masivní německé paralaktické montáži s elektrickým pohonem.
Hlavním přístrojem je Cassegrein o průměru 420/5600 mm. Na společné montáži je i refraktor s objektivem průměru 150/2200 mm využívaný jako pointer, nebo k pozorování dvojhvězd a také k projekci Slunce. Vyhledávání pozorovaného objektu pomáhá hledáček o průměru 50 mm s velkým zorným polem. Pomocí fotokomor lze provádět fotografie nebeských objektů. Pohyb dalekohledu i kopule je zajišťován krokovými motory.

Připomínky zasílejte na adresu sekce nebo na:  Petr Bartoš - bartos@astro.cz
Stránky vznikly s vydatnou pomocí Jaromíra Ciesla z Chlebičova a jeho webu.