Historie hvězdáren

      
Soukromá pozorovatelna pana Vály, Liberec
Snad každý astronom amatér někdy zatoužil po vlastní pozorovatelně, ze které by mohl v klidu provádět svá pozorování aby nemusel se svým mnohdy pracně získaným dalekohledem putovat někde daleko za město od přesvětlené civilizace.
Jedním z těchto amatérů, kterým se splnil jejich sen je i pan Vála z Liberce. Se stavbou své pozorovatelny začal v roce 1978 na pozemku v zahrádkářské osadě na okraji Liberce. Byl sice omezen možností zastavění plochy jen 14 metrů čtverečných a použitím sedlové střechy. Dokázal si však i přes to poradit. Na svém “ zahradním” domku má 1/3 střechy pevnou a zbývající část je odsuvná po kolejničkách. Na železobetonovém pilíři je postavena německá paralaktická montáž výrobce Heyde Dresden. Obě osy jsou opatřeny dělenými kruhy a jemnými pohyby. Plynulý pohyb zajišťuje krokový motorek SMR 300/300/24 přes šnekový převod se 720 tuby. Napájení přes elektronický obvod umožňuje plynulou změnu rychlostí pohybu až o 15% což je výhodné zejména při pointaci.
Přístroje jsou umístěné na obou koncích deklinační osy. Hlavním dalekohledem je refraktor s objektivem AS 110/1650 mm se sadou výměnných okulárů. Tento přístroj je využíván jako pointer při fotografování fotokomorou Tessar f=4.5/500 mm na desky formátu 18 x 18 cm. Jako hledáček slouží Somet 25 x 100.

Připomínky zasílejte na adresu sekce nebo na:  Petr Bartoš - bartos@astro.cz
Stránky vznikly s vydatnou pomocí Jaromíra Ciesla z Chlebičova a jeho webu.